В нашия център предлагаме цялостен подход за профилактика, диагностика , лечение и рехабилитация при ХОББ, който е синхронизиран с Глобалната инициатива срещу това социално значимо заболяване и адаптиран към националната здравна система и ресурси.
Нашите висококвалифицирани специалисти с грижа, внимание и професионализъм диагностицират и лекуват ХОББ, мониторират в дългосрочен план здравословното Ви състояние, профилактират усложненията и последиците.
Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е основна причина за хронична болестност в света. Понастоящем ХОББ заема 4-6 място между всички причини за смърт.
ХОББ е предотвратима и лечима болест с някои значими извънбелодробни ефекти, които могат да допринесат за тежкия характер на заболяването при определени пациенти.
Нейният белодробен компонент се характеризира с ограничение на въздушния поток в дихателните пътища, което не е напълно обратимо, дори и след лечение.
Обикновено то е прогресивно и се дължи на възпалителна реакция на белите дробове към вредни частици или газове.
В целия свят най-често срещаният рисков фактор за ХОББ е тютюнопушенето. Ние насърчаваме пушачите да се откажат от тютюнопушенето при всеки удобен случай.
В много страни замърсяването на въздуха в резултат на изгарянето на дървесина и други био-горива също се опрeделя като рисков фактор за ХОББ.
Диагнозата ХОББ обсъждаме при всеки пациент с диспнея, хронична кашлица или продукция на храчки и/или анамнеза за излагане на рисковите фактори за болестта. Диагнозата задължително потвърждаваме чрез спирометрия.
Програмата за справяне с ХОББ включва четири компонента:
- оценяване и мониториране на болестта,
- намаляване на рисковите фактори,
- лечение на стабилната ХОББ
- контрол на екзацербациите/ обострянията/.
Фармакологичното лечение може да предотврати и контролира симптомите, да намали честотата и тежестта на екзацербациите, да подобри здравния статус и поносимостта към физически натоварвания.
Обучението на пациентите може да спомогне за подобряване на способността за справяне с болестта и на здравния статус.
Това е ефективен начин да се постигне спиране на тютюнопушенето, да се стартират разговори и разбиране на новите препоръки, на последиците в края на живота и да се подобри отговорността при остри екзацербации.
ХОББ често се свързва с обостряне на симптомите.
Хроничната обструктивната белодробна болест е предотвратима и лечима болест с някои значими извънбелодробни ефекти, които могат да допринесат за тежкия характер на заболяването при определени пациенти.
Нейният белодробен компонент се характеризира с ограничение на въздушния поток в дихателните пътища, което не е напълно обратимо, дори и след лечение. Обикновено то е прогресиращо и се дължи на възпалителна реакция на белите дробове към вредни частици или газове.
Симптомите на ХОББ включват:
- Кашлица
- Продукция на храчки
- Диспнея при усилие
Често се наблюдават епизоди на остро влошаване на тези симптоми (екзацербация).
Хроничната кашлица и продукцията на храчки често предхождат ограничението на въздушния поток в дихателните пътища в продължение на години, въпреки че не всички пациенти с кашлица и храчки развиват ХОББ.
Рискови фактори:
Тютюнопушенето е най-често срещаният рисков фактор за ХОББ. Тежкият наследствен дефицит на α1-антитрипсин е най-добре проученият генетичен рисков фактор.
Той осигурява модел за това как други генетични фактори биха могли да допринесат за развитието на ХОББ.
Рискът от ХОББ е свързан с общото натоварване с вдишани частици през целия живот на пациента:
- Тютюнев дим от цигари, лула, пури и др.
- Битово замърсяване на въздуха от био-горива, използвани за готвене и отопление в помещения с лоша вентилация;
- Промишлен прах и химически агенти (пари, дразнители и дим), когато излагането на такива е особено интензивно и продължително;
- Външно замърсяване на въздуха – има сравнително малък принос за развитие на ХОББ.
В допълнение, всеки фактор, който засяга развитието на белите дробове по време на бременността и в детска възраст (ниско тегло при раждане, респираторни инфекции и др.), има потенциал да увеличи риска от развитие на ХОББ.