С времето, екипът осъзнава огромната привилегия и отговорност, която има – да съхрани опита, да го съчетае с модерността. И днес се запазва индивидуалното отношение към всеки пациент. Непрекъснат се оказва процеса на усвояване на нови знания под ръководството на изключителни преподаватели и клиницисти: проф.д-р Петър Добрев, проф.д-р Милко Милчев, проф.д-р Ванко Ничев, проф.д-р Стефан Шошков, проф.д-р Анастас Петров и много други. Днешните лекари от Белодробната болница в Троян „стоят на раменете на тези великани ”, опитвайки се да докоснат хоризонта на бързо развиващата се медицинска наука.
„Прекрачихме в новото хилядолетие с надежда и безпокойство за здравната ни система. Станахме свидетели на множество модели, приложени бяха десетки концепции и всяка от тях отнемаше по нещо от нашия ентусиазъм , от вярата и самочувствието ни. Години на лутане, през които продължихме, защото пациентите се нуждаеха от нас.
Трудно е да се прави дисекция на две десетилетия на промени, но на фона на социално-икономически, финансови и организационни дефицити невероятно бързо се развиха информационните технологии и чрез глобализацията на информацията нашата общност получи достъп до световните достижения в медицината. Качествено се промени нашата компетентност. Едновременно с това се появиха нови предизвикателства пред общественото здравеопазване –увеличение на хроничната белодробна патология, нараставане на онкологичните заболявания, антибиотична резистентност, мулти и свръх-резистентни форми на туберкулозна инфекция, ко-инфектирани с ХИВ.”
С промяната на законодателната рамка през 2000г. Държавната белодробна болница–Троян е преобразувана в “Специализирана болница за активно лечение на белодробни болести”, с предмет на дейност – Диагностика и лечение на заболявания, както и диагностика и консултации, поискани от лекари от други лечебни заведения, диспансеризация и клинични изпитвания на лекарства и медицинска апаратура. Дейността днес се осъществява по следните медицински специалности : Пневмология и фтизиатрия, Клинична лаборатория, Микробиология и Образна диагностика.
Болницата е акредитирана с отлична оценка за цялостна дейност за срок от 5 години. Внедрена е и се прилага система за управление на качеството в съответствие с изискванията на стандарт EN ISO 9001:2015.
Структурата на лечебното заведение включва:
1.Консултативно – диагностичен блок с: приемно-консултативен пневмологичен и пневмо-фтизиатричен диспансерен кабинет, Бронхологичен кабинет, Отделение по Образна диагностика, Клинична лаборатория, Микробиологична лаборатория, Белодробна функционална лаборатория.
2.Стационарен блок с 90 броя легла, разпределени в две отделения: Пневмологично отделение с 60 легла и сектор за интензивно лечение и Фтизиатрично отделение с 30 легла .
3.Болнична аптека
4.Административно-финансов и стопански блок
В болницата днес работят 12 лекари, от които 11 са с една , две и три специалности “Вътрешни болести”, “Пневмология и фтизиатрия”, “Клинична лаборатория”, ”Микробиологична лаборатория”, “Образна диагностика”, Трудова медицина, Здравен мениджмънт , с квалификации по „Бронхология ” и „Функционална диагностика ”,”Ехографска диагностика” и др.
За пациентите се грижат 30 професионалисти по здравни грижи , от които 3 са с “бакалавърска” степен , а други 3 – с “магистърска” степен по Здравни грижи.
През последните 10 години в троянската Белодробна болница са консултирани, диагностицирани и лекувани повече от от 35 000 пациенти с остри и обострени хронични белодробни заболявания и туберкулоза от територията на цялата страна.
С подкрепата на „Националните програми за превенция и контрол на туберкулозата ” , утвърдени от правителството и с безвъзмездната помощ на Глобалния фонд срещу СПИН, туберкулоза и малария” през 2007г. Специализираната белодробна болница в Троян беше определена за Областен център за борба с туберкулозата –признание за съхранените традиции и доказаните в днешно време възможности и компетентност на специалистите и .
Квалификационната, научна и изследователска дейност на лечебното заведение намира израз в изпълнението на ежегодни програми за продължаващо обучение на всички медицински специалисти, с участието на лекарите в Национални и международни научни събития, в организирането на колегиуми и научно-практически срещи. Регистрирана като център за клинични проучвания, болницата успешно е участва в множество мултинационални клинични изпитвания на лекарства.
Лечебното заведение участва ежегодно в множество международни и национални инициативи за промоция на белодробно здраве – Световен ден на ХОББ, Световен ден на спирометрията, Световен ден за борба с туберкулозата, Световен ден на астмата, изпълнява собствени профилактични програми за своите пациенти и за гражданите , обучава хронично болни за начин на живот след дехоспитализацията, организира безплатни прегледи в рамките на инициативата „Отворени врати”. Съвместно с медиите информира и образова населението за здравословен начин на живот.
Партньори:
1.През 1999 г., делегация от Община Остермундиген Швейцария за първи път посещава лечебното заведение. Тогава е поставено началото на едно истинско приятелство, което продължава и до днес. Комисията за партньорство с председател г-н Ханс Рюди и ръководството на Община Остермундиген начело с тогавашния кмет г-н Кристиян Цалер стартират проект за подкрепа на Белодробна болница – Троян. Вече 20 години болницата получава финансова помощ от община Остермундиген и нейните жители, благодарение на която напълно е обновено оборудването, обзавеждането и спалното бельо в болничните стаи, закупена е апаратура на стойност над 25 000 шв. франка, ремонтиран е интензивния сектор. С личните дарения на 20 швейцарски семейства е предоставена линейка „Мерцедес” за нуждите на болницата.
2.Регистрираното през 2000 г. като НПО „Сдружение за превенция и лечение на белодробни заболявания – Троян”, обединява 20 лекари и медицински специалисти на територията на град Троян с цели: Промоция на здравето, профилактика, усъвършенстване на диагностиката и лечението на белодробните заболявания в региона на община Троян, събиране на финансови средства за осигуряване на апаратура и лекарства, повишаване на квалификацията на лекарите, работещи в тази област. Сдружението активно подкрепя лечебното заведение с проекти , свързани с обучения на гражданите за превенция и профилактика на социалнозначими заболявания. Организира семинари и научно-практически срещи за повишаване на квалификацията на медицинския персонал, участва безвъзмездно в инициативи за безплатни прегледи на социално слаби и хора в неравностойно положение. С дарителски кампании набира средства за организиране на научни форуми на територията на общината за обучение на млади специалисти.
3.АББА – Асоциация на българите, боледуващи от астма – Дишам свободно НПО, регистрирано през 2000 г., с което лечебното заведение има контакти от 2010 г.