На 12 май всяка година отбелязваме Световния ден на сестринството – празник, посветен на професията, която изисква не само знания и умения, но и отдаденост, търпение и човечност.
Денят е свързан с рождението на Флорънс Найтингейл, основоположник на съвременното сестринство. Нейният принос остава вдъхновение и пример за всички нас, избрали този професионален път. Флорънс Найтингейл е родена на 12 май 1820 г. във Флоренция, Италия. През 1849 г. посещава Института Диаконис в Кайзерверт (Германия). Връща се в Англия с твърдото решение да стане милосърдна сестра. През 1853 г. започва да управлява неголяма частна болница на Харли стрийт в Лондон. Тя е вярвала, че Бог ѝ е дал призванието да бъде медицинска сестра. Става известна със своята работа в областта на медицинската грижа, предоставяна от милосърдни сестри по време на Кримската война (октомври 1853 г. – февруари 1856 г.). През 1854 г. Флорънс Найтингейл заедно с 38 помощници, сред които монахини и милосърдни сестри, се отправя към полевите болници, в началото в Скутари (Турция), а след това и в Крим. Тя твърдо вярвала в добрата хигиена, упорития труд, енергията и отдадеността от страна на медицинския персонал и комуникацията с пациента. С газена лампа в ръка през нощта тя обикаляла да проверява състоянието на ранените войници, заради което я наричали „ Дамата с лампата“. Благодарение на организаторските ѝ качества и неуморната ѝ дейност смъртността в лазаретите рязко спада от 42% на 2,2%.
Флорънс Найтингейл поставя основите на професионалната сестринска грижа със създаването през 1860 г. на училище за медицински сестри, което се е помещавало в болница „Сейнт Томас“ в Лондон – първото светско училище за медицински сестри в света, което днес е част от Кингс Колидж в Лондон.
Световният ден на сестринството е повод да изразим уважение към труда на медицинските сестри и да подчертаем тяхната важна роля в здравната система. Това е и ден за размисъл върху отговорността, която носим, и значението на професията ни за обществото.
За мен сестринството е не просто професия, а отговорност и призвание. В ежедневната си работа се срещам с различни предизвикателства, които изискват както професионализъм, така и съпричастност към пациентите. Грижата за човешкото здраве е дейност, в която вниманието към детайла и човешкото отношение са от съществено значение.
На този ден пожелавам повече уважение към труда на медицинските сестри, повече разбиране и подкрепа. И най-вече – да не губим човечността и съпричастността, които правят нашата професия истинска мисия.
Честит празник!
Нели Кинова, старша медицинска сестра на Фтизиатрично отделение в Белодробна болница Троян